• header4
  • header2
  • header1
  • header3
  • header5
header44 header22 header11 header33 header55
estetik cerrahi

ANATOMİ

estetik cerrahi 'Bichat yağ yastıkçığı', çok ilginç bir dokudur. Yüzde bulunan paket şeklinde kendi zarı olan 3 yağ yastıkçığından biridir. Yanak yağ yastıkçığı dışında bir de alt ve üst gözkapaklarındaki yağ yastıkçıkları vardır. Yaşlanma ile gözkapaklarında oluşan torbalanmalar, aslında gözkapaklarındaki yağ paketlerinin sarkmasıdır.

estetik cerrahi Bu yağ yastıkçığını 1700'lerin sonunda Fransız cerrah-patalog "Marie François Xavier Bichat" bulmuştur. Yağ kitlesinin kendine ait bir zarı olduğundan, önceleri bunun bir tükrük bezi olduğunu düşünmüştür. Yaptığı mikroskopik incelemelerde bu dokunun sadece yağ hücreleri içerdiğini görmüştür. Bu yüzden daha sonraları bu yağ dokusu, bulan cerrahın adı ile, "Bichat yağ yastıkçığı" olarak anılmıştır.

estetik cerrahi Bu yağ yastıkçığının ne işe yaradığı tam olarak anlaşılamamıştır. Yüze şekil vermeye ve mimik kaslarının hareketini kolaylaştırmaya yaradığı düşünülmektedir. Bu yağ dokusunun yanaktaki kısmını ameliyatla almak herhangi bir probleme yolaçmamaktadır. Bişektomi, uzun yıllardır yapılan, denenmiş ve sonuçları görülmüş bir ameliyattır. Bazılarının bahsettiği gibi bu yağ dokuyu almanın yaşlılıkta da kötü bir etkisi olmamaktadır. Bu ameliyat, böyle geç sonuçlarını görecek kadar uzun yıllar tecrübe edilmiş ve herhangi bir yan etki, kötü ve istenmeyen bir sonuç görülmemiştir. Bu ameliyatın yaşlılıkta kötü sonuçlara sebebiyet verdiğini yazan tek bir makale yoktur.

estetik cerrahi Aslında şekilsiz bir doku olan Bichat yağ yastıkçığı, şakak bölgesinden başlayıp yanağa ve oradan da çiğneme kaslarının iç yüzüne doğru uzanır (pterigoid uzantısı). Ameliyatta alınan kısmı, yanak bölgesindeki kısmıdır. Ayna karşısında yanaklarınızı içe çekerseniz bu yağ kitlesini içe çekmiş olursunuz. Ameliyatta da zaten bichat yağ yastıkçığının bu kısmı alınmaktadır. Yani ayna karşısında yanaklarınızı içe çekerek tam olarak ameliyattan sonra nasıl görüneceğinizi görebilirsiniz. Bu ameliyat için ameliyat sonrasını göstermek üzere bilgisayar simulasyonu yapmaya gerek yoktur. Tam olarak nasıl görüneceğinizi ayna karşısında görebilirsiniz.

estetik cerrahi Çok sorulan bir şey, bu ameliyatta yağın tam alınıp alınmadığı.. Hatta bazı hastalar ameliyat olup daha sonra nedense başka bir doktora giderek yağın tam alınıp alınmadığını soruyor. Bana da böyle vakalar geliyor zaman zaman. Hasta, bir kaç hafta önce ameliyat olduğunu ve yağın tam alınmadığından şüphelendiğini söylüyor. Birincisi, her türlü ameliyat için danışmanız, sorularınızı sormanız gereken kişi, ameliyatınızı yapan cerrahtır. Bu sorularınızı başkasına sormayınız. İkincisi, bu yağ hiç bir zaman tam, eksiksiz alınmaz. Ameliyatta alınan kısım sadece yanak bölgesindeki kısmıdır. Ağız içinden en kolay bu kısıma ulaşılabilir. Zaten istenen de yanak bölgesindeki yağın alınmasıdır. Bu yağ dokuya ulaşınca, kalınca bir pensetle çekilir ve yaklaşık 3 cc. kadar bir yağ dokusu dip kısmı koterle yakılarak alınır. İçeride bichat yağ yastıkçığının kalan kısmı alınmaz. Yani bu yağ dokuyu tam çıkarmak diye bir şey söz konusu değildir. En doğrusu yanak bölgesindeki kısımdan yaklaşık 3-4 cc. lik bir kısmı çıkarmaktır.

estetik cerrahi Başparmağınız ve işaretparmağınız ile yanağınızın kalınlığına bakın. Yanağın aslında öyle çok kalın bir dokusu yoktur. Buradan ufak bir ceviz büyüklüğünde (3 cc.) yağ dokusu alınmaktadır. Yanağın incelmemesi mümkün değildir.

estetik cerrahi Bichat yağ yastıkçığı, tükrük bezinin kanalının hemen yanındadır. Bu yüzden ağız içi mukozası kesildikten sonra içeride hiç bir doku kesilmemelidir. Yağa erişene kadar tüm dokular "aralanmalıdır".. Bu sayede ne kanama olur, ne morluk..

estetik cerrahi Anatomiyi ve ameliyat tekniğini iyi bilen bir cerrah için ameliyat 15-20 dakikada biter.. İki taraf dahil..


Op. Dr. Oytun İdil    (Plastik & Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı)
Adres: Rumeli cad. No:3 D:1 Nişantaşı, Şişli - İstanbul / Türkiye
E-mail: oytunmd@gmail.com
GSM: +90 533 569 0649    +90 505 296 5569    +90 553 985 8087
Muayenehane tel: +90 212 296 3656    +90 505 137 1393
Whatsapp: +90 533 569 0649    +90 553 985 8087